מבצעים משתלמים לחודש יולי 07-2024: בדיקת רופא מקיפה וצילום פנורמי מלא

ב-100 ₪ בלבד! במקום 200 ₪

המבצע עד ה-31-07-2024 | המבצע בכפוף לתקנון | ט.ל.ח

עקירת שיני בינה

כל מה שצריך לדעת

מהן שיני בינה, מתי הן מופיעות ומה חשוב שתדעו? האם חייבים לעקור את שיני הבינה ולמה הן עלולות להזיק? כל מה שחשוב שתדעו על השיניים האחוריות והאחרונות להתפתח בפה האדם כאן במיוחד בשבילכם

שיני בינה הינם שיניים טוחנות השלישיות והאחרונות בהתפתחות מבין כלל השיניים והן לרוב בוקעות בגילאים מאוחרים יותר סביב גילאי 17 ל-24 שנים אשר מיוחסים לגיל בגרות ובינה ומכאן הם נקראות שיני בינה. הן נמצאות בחלק האחורי ביותר של הלסתות, בלסת העליונה, בלסת התחתונה וישנם בסה"כ ארבע שיני בינה בחלל הפה אשר התפתחותן לא תמיד תקינה.

למה נוצרות שיני בינה כלואות?

אחת הסיבות לבעייתיות שכרוכה, קשורה לתהליך השינוי הגנטי והתפתחות האדם, ישנה הקטנה משמעותית בגודל הלסתות אצל האדם המודרני אך לעומת זאת, הקטנה ממש זניחה בגודל השיניים. כתוצאה מכך לרוב יש חוסר מקום בלסתות ומניעה של בקיעה תקינה במקומן המיועד בניגוד לשיניים האחרות בפה. 

מצב זה לרוב יוצר שיני בינה כלואות בצורות כליאה שונות או בקיעה במצבים אחרים שאינם תקינים. בשל כך, בחיי היום יום הן אינן משתתפות בתהליך הלעיסה, אינן משמשות אותנו ויתרה מזאת, לא ניתן לשמור על היגיינה רצויה ומרבית כך שברוב המקרים העקירה תהינה הכרחית על מנת למנוע בעיות רפואיות וסיבוכים עתידים העלולים להיווצר ויפה שעה אחת קודם.

מתי ולמה בעצם צריך לעקור?

ראשית, ראוי להזכיר, כי אם הן בקעו במקומן המיועד והן מתפקדות כראוי, אין צורך לעקור אותן. אך במידה והבקיעה אינה תקינה אתם עלולים לחוש בחוסר נוחות והתפתחות של שלל בעיות שעלולות להתעורר הנובעות ממיקומן, מבניהן: פגיעה בשן סמוכה ואפילו נזק לעצם, צפיפות יתר בשיניים, נפיחות, כאבים עזים, מחלות חניכיים ואף זיהום בחניכיים, היווצרות ציסטה או גידול במקרים נדירים יותר. בשל כך, לרוב עדיף לעקור אותן, ככל שהעקירה תהיה בשלב מוקדם יותר כך יפחת הסיכוי להתפתחויות העלולות ליצור בעיות משמעותיות, סיבוכים וסיכונים.

חשוב לציין, כי האבחנה הסופית הנדרשת האם לבצע עקירה אינה תלויה רק במידה ויש למטופל כאבים או אי נוחות אלא במגוון שיקולים רפואיים נוספים. בבדיקת האבחון הרופא יתייחס למצב הרפואי הכללי של המטופל, לגיל המטופל ומבנה הלסת, לפרופיל הבקיעה, צורת השן אשר כל אחד מהם תורם בנפרד לכדאיות העקירה או מורכבות העקירה.

העקירה היא פעולה כירורגית והפרוצדורה שלה מורכבת יותר בהשוואה לעקירת שן רגילה עקב המיקום הבעייתי בחלק האחורי ביותר של הלסתות בייחוד כאשר מדובר בשן בינה כלואה וישנו צורך בהפשלת חניכיים ולעתים אף הוצאת השן בחלקים. בנוסף לזאת, מיקומן האנטומי הוא בקרבה למבנים אנטומיים חשובים אשר עלולים להיפגע במהלך עקירה לא מיומנת, מדויקת והנזק עלול להיות במצבים מסוימים גם בלתי הפיך כגון: שבר בלסת או פגיעה בעצב.

מסיבות אלו, כי ישנם סיכונים רבים בעקירה חשוב שתבחרו ברופא שיניים בעל ידע ומיומנות בפרוצדורה על מנת שיבצע אבחנה מעמיקה ומדוייקת שכן אבחנה נכונה הינה בעלת חשיבות רבה בקביעת צורך העקירה וכן, המפתח להליך מוצלח.

לפגישת ייעוץ ואבחון, נא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!

עזרה ראשונה

כתובת

צלח שלום 1 ,פתח תקווה

שיחה עם נציג

דילוג לתוכן